– Butter – $0.40 – Yellow onion diced – $0.62 – Celery – $0.18 – Garlic cloves minced – $0.10 – All-purpose flour – $0.05 – Half-and-half – $1.74 – Chicken broth – $1.44 – Carrots – $0.60 – Fresh spinach – $0.94 – Parsley – $0.05 – Package gnocchi – $1.88
PER SERVING COST: $1.51
RECIPE COST: $9.08
NOTE: The recipe prices are calculated by using grocery store websites. The actual cost of the recipe will vary depending on what ingredients you already have.